BORDERLINE - KRĄŻĄCA TORPEDA ZŁOŚCI

Data: 23.07.2020

BORDERLINE i krążąca torpeda złości

Transformacja energii a TOKSYCZNE RELACJE

 

Dlaczego właśnie teraz obserwujemy więcej zachowań wybuchowych i agresywnych?

 

Na jednym biegunie w obecnym czasie transformacji energii, obserwujemy piękne zmiany, które wzbogacają naszą istotę, a na drugim biegunie odsłony z dantejskich scen. Transformacje energii ziemi, nie pozostając bez wpływu na naszą psychikę, wywołują różne reakcje na poziomie psychiki i somatyki. Od poziomu świadomości zależy, jak radzimy sobie z wewnętrzną zmianą.

 

Przypomnę fragment wypowiedzi w gabinecie Pana Rafała: "Odszedłem ze związku, bo nie miałem siły już w nim być, wieczne awantury, przeprosiny i znów to samo. U partnerki zdiagnozowano borderline. Zrozumiałem, że nie chcę tak żyć". I drugi fragment wypowiedzi Pani Julity: "Nienawidzę go, odpycham, później miotam się, płaczę, przepraszam, znów wybucha awantura, zupełnie nie wiem, jak i dlaczego, nie panuję nad tym. Chcę, żeby mnie kochał i mam go dosyć. Obiecuję poprawę i nie dotrzymuję słowa".

 

Borderline to niełatwy temat. To konstelacja psychotyczna, powstająca przy wielu aktywnych konfliktach poniżenia, prowadzącą do zaburzenia oceny własnej, własnej wartości oraz zachowań aspołecznych. To osoby, które doświadczyły wielu zranień, były poniżane i doświadczyły braku ochrony w dzieciństwie. Jak w każdym zaburzeniu, w przypadku borderline jest również wiele odcieni i natężeń, więc nie u każdego i nie tak mocno dana reakcja występuje.

 

Potrafią być czarujące, miłe, są inteligentne, sprytne i uwodzące, jednak drugi biegun kryje ambiwalencję. Po okresie idealizacji i zachwytu twoją osobą, zmieniają się w zachowaniu diametralnie, warto być na to przygotowanym. Czasami nie rozumieją tego, co robią, nie czują że krzywdzą. W konstelacji móżdżku pojawia się przymus do obrażania i ranienia innych, agresja, bezduszność i emocjonalne zimno. Obrażanie to ich autopilot, którym próbują utrzymać innych na dystans, bo bliskość jest dla nich zagrażająca.

 

Cechy charakterystyczne zespołu BPD (borderline personality disorder) to także: impulsywność, trudność w kontrolowaniu emocji, reaktywność, wybuchowość, zmienność i brak stałości w decyzjach, skrajność reakcji, brak odpowiedzialności i konsekwencji, nieprzewidywalność, brak pohamowania, prowokowanie otoczenia do odrzucenia, huśtawka emocjonalna, biało-czarny odbiór, ryzykowne zachowania (przygodny seks, alkohol, narkotyki, hazard), usilne próby zatrzymania partnera przez szantaż, groźby lub próby samobójcze oraz akty samookaleczania.

 

Borderline to także trudność w określeniu własnej osoby i tożsamości, wyolbrzymione lub zaniżone poczucie własnej wartości, lokowanie własnych braków w innych osobach (sama nie mając wykształcenia, podejrzewa, że wykształcenie innych jest nieprawdziwe) oraz przypisywanie sobie cudzych zasobów i pozytywnych wartości oraz postrzeganie ich jako własnych, co stanowi element próby bycia kimś, kim się nie jest. W narcystycznym odcieniu borderline, iluzje, urojenia paranoiczne i wielkościowe, nie przekładają się na czyny i osiągnięcia. Wierzą, że mogłyby być kimś wyjątkowym, tylko świat się na nich nie poznał a wszyscy sprzysięgli się przeciwko nim.

 

Borderline nie czując tożsamości własnej, przy ogromnym poczuciu bycia wewnątrz pustym, mogą naśladować osoby, którymi chciałyby być, podejmując próby upodabniania się do wybranych osób (np. kupują taką samą sukienkę, naśladują styl, głos i zachowanie), śledzą, szykanują, próbując przywłaszczyć cudze życie i zasoby, których same nie posiadają i nie są w stanie stworzyć.

 

Osobowość Borderline po okresie zjednania sobie osób i ich "idealizacji", odrzuca osoby, wchodzi z nimi w konflikty i próbę "dewaluacji" (np. pracownik manipulujący zespołem przeciwko pracodawcy, osoba nastawiająca znajomych przeciwko swojemu partnerowi, mężowi, rodzicowi, szefowi, znajomemu - zawsze dotyczy to wspólnego obszaru).

 

Niektóre podtypy osobowości borderline, ponieważ same często nie są w stanie zdobyć wykształcenia, zbudować swojej kariery lub osiągnąć sukcesu, próbują niszczyć tych, którzy pracą doszli do czegoś w życiu. Dominuje ukryta złość, zazdrość i zawiść, która kryje się za agresywnym zachowaniem. Nie są w stanie zająć się budowaniem siebie i swojego życia, to zajmują się niszczeniem. Przypominają krążącą torpedę, która aby poczuć się lepiej musi uderzyć w ślepej furii.

 

Reakcje BPD są trudne oraz niezrozumiałe dla otoczenia, zwłaszcza dla bliskich, którzy nie rozumieją zaburzenia i czują, że niesprawiedliwie zostali skrzywdzeni. Dlatego tak ważna jest znajomość tego zaburzenia, bo to daje szansę na zachowanie dystansu. Osoby borderline robią wszystko, żeby sprowokować do frustracji i odrzucenia przez innych, więc należy zachowywać uważność i nie dać się sprowokować.

 

Jaki jest sens biologiczny tej konstelacji? Tym sensem jest obniżenie wrażliwości, bo osobę tę raniono z wielu stron, więc nieczułość teraz ją chroni. Nie przeszkadza już jej, że inni ją obrażają, sama też obraża. Gdy osoba na krótko wychodzi z konstelacji, to odczuwa przykrość. Czasami jest świadoma tego, co robi. Jednak argumentacja słowna nie działa, tak jak długo jest w konstelacji, nie rozumie co do niej mówisz. Nie rozumie problemu, dlatego nie wie, za co miałaby przepraszać. Jeśli wchodzi w normalny świat to na chwilę.

 

Co pomaga w takim razie?

Zmiana otoczenia, wtedy wychodzi z konstelacji, wychodzi z szyny jak zmienia otoczenie. To ważne, dlatego w domu jest inna i na zewnątrz jest inna. Typowy przykład: słodka poza domem dla znajomych i obcych, a gdy wraca do domu to tyran, agresor i awanturnik dla najbliższych. Jak sobie z tym radzić? Nie jest łatwo. Nie bierz niczego do siebie, jesteś tylko powierzchnią do której strzela. Jeśli rozpoznajemy u osoby konstelację psychotyczną, to uwalniamy się od niej emocjonalnie, to jest ważne, bo przestajemy zadawać pytanie: dlaczego ona mi to robi?

 

Przekaźniki w mózgu są mocno zrujnowane, przez powroty do konfliktu, dlatego nie jest łatwo wyjść z tej konstelacji. Jeśli chcesz pomóc tej osobie, to ona odczuwa to jako ranienie jej. Czuje się obrażana. Nie pomożesz, zwłaszcza jeśli to ty jesteś szyną. Dlaczego? Bo wygrywasz z nią moralnie, jesteś lepszy, przebaczasz i stajesz się wrogiem. Co w takim razie? Jeśli potrafisz, kochaj z daleka, bo pozostanie w tej relacji jest niszczące.

 

Obecny czas zmian energii na ziemi i potężnych transformacji, którym wszyscy podlegamy, jest bardzo dobry na przyjrzenie się wszystkim naszym relacjom w życiu. Każdy z nas musi wziąć odpowiedzialność za swoje życie, a to oznacza prawo do uwolnienia się od niezdrowych, krzywdzących, szkodliwych i hamujących nasz rozwój relacji.

 

Zmiana częstotliwości powoduje, że wiele osób nie chce już powracać do poziomu 3D, na którym agresja, zawiść i deprecjonowanie mogły wydawać się normą. Kto raz poczuł jak smakuje życie w wyższej wibracji radości i miłości, świadomie uwalnia się i dokonuje nowego wyboru dla siebie i swojego życiu z przestrzeni Serca i nowej świadomości.

 

Autor: Violetta Karys

Umieszczono na Facebooku: 28.06.2020

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapisuję się do nieodpłatnego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, produktach i usługach. Akceptuję Politykę prywatnosci i Regulamin Newslettera.

close

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.